MOJA DROGA B.
niedz., 09 paź
|Teatr Dialog
Wykonanie: Małgorzata Bogdańska, reżyseria: Marek Koterski. scenariusz: Krystyna Janda
Czas i lokalizacja
09 paź 2022, 19:00
Teatr Dialog, Grodzka 3, 75-002 Koszalin, Polska
O wydarzeniu
Monodram. Spektakl według książki - zbioru felietonów - Krystyny Jandy pod tym samym tytułem. Na książkę, a więc i na spektakl, składają się listy do przyjaciółki, pani B., z którą rozmawia się o wszystkim: o spostrzeżeniach, marzeniach, troskach, stanach ducha i żalach oraz o pretensjach do świata i ludzi. Mówi się o sobie i innych kobietach. O świecie i dzieciach, o młodzieży i lękach, także o bezsenności.
Sceniczna adaptacja tych felietonów jest dziełem mężczyzny „specjalnego”, o spojrzeniu czystym i uważnym, czasem ironicznym, ale przecież zawsze życzliwym - Marka Koterskiego. On też wyreżyserował całość. Występuje Małgorzata Bogdańska, aktorka grająca w filmie i w teatrach - na wielu scenach warszawskich - także w Och-teatrze w spektaklu „Zaświaty czyli czy pies ma duszę?”.
Czy takie są kobiety? Nie wiadomo. Małgorzata Bogdańska i Krystyna Janda takie są. Ale w tym spektaklu są przede wszystkim takie, jakimi je zobaczył Marek Koterski.
Z recenzji wydawniczej książki Krystyny Jandy:
"W swoim widzeniu świata Krystyna Janda wykazuje ten sam niezwykły dar obserwacji, refleksji i autoinronii, który zachwycił czytelników jej poprzedniego bestsellera - Gwiazdy mają czerwone pazury. Nie dzieli przy tym ludzkich spraw na "wielkie" i "małe": widokiem z okna potrafi bowiem zafascynować się równie głęboko, jak poezją Haliny Poświatowskiej. Najważniejsze jednak są dla Jandy spotkania z ludźmi - sławnymi, jak pewien zakochany we własnym psie reżyser czy też jak wspominany z żalem Jacek Janczarski, albo bezimiennymi, spotkanymi raz jeden, jak niedawno owdowiały portier w hotelu albo mijany na drodze rowerzysta, który chyba dostał właśnie zawału. To właśnie dar współczucia i zrozumienia dla innych nadaje tej książce ów ogromny, ujmujący autentyzm. Można śmiało stwierdzić, że listy, które złożyły się na naszą książkę, mają podobną siłę przekonywania, jak jej wielkie kreacje aktorskie. A przy tym nie brak tym tekstom dystansu wobec świata i wielkodusznego humoru. Pozwala on autorce na przykład traktować z przymrużeniem oka napotkanego w pociągu oszusta albo snobistyczne mody, które każą nam "być jak ktoś". Krystyna Janda w swoich felietonach pokazuje, jak niezwykłe potrafią być zwykłe zdarzenia, i uświadamia nam, że tylko od nas zależy głębia naszych przeżyć. Dodatkową atrakcją dla czytelnika jest kilkadziesiąt, nigdzie dotychczas niepublikowanych, zdjęć z archiwum autorki."
ZDJĘCIA
fot. Robert Jaworski